Menu

BANZAI!

O Japonsku po slovensky

Fest Anča a čarovný Kóji Yamamura

S pánom Yamamurom som mala tú česť stretnúť sa počas tohtoročného festivalu animovaných filmov Fest Anča, ktorý sa už jedenásty krát konal v Žiline. Prišla som k Anči tak trocha ako slepé kura k zrnu, keď som sa ponúkla organizátorom ako dobrovoľný tlmočník do japončiny.

O pár dní som už sedela v Rádiu FM pred mikrofónom kde sme odvysielali krátku pozvánku na festival, s pánom Yamamurom ako hosťom. Vo všeobecnosti veľmi rada tlmočím, no tentokrát to bol pre mňa naozaj nezabudnuteľný zážitok. Ďalšie dni som si okrem tlmočenia naplno užívala festival, inšpiratívnych ľudí a fantastické animované filmy.

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pán Yamamura vytvoril svoju prvú animáciu už ako trinásťročný, jeho krátke filmy sa vyznačujú vysokou mierou originality, osobitým štýlom, špecifickým humorom. V roku 1993 založil vlastné štúdio.  Film Atama Yama (Na Hlave), bol v roku 2002 nominovaný na Oscara a vyhral množstvo ocenení na medzinárodných filmových festivaloch. Medzi ďalšie jeho diela patrí napr. Franz Kafka’s Country Doctor (Kafkov vidiecky lekár), či The Old Crocodile (Starý krokodíl) a najnovšie Muybridge’s strings (Muybridgeove struny).

Napriek hviezdnemu menu pôsobí veľmi skromne a je to príjemný, večne usmiaty človek. Pri takýchto príležitostiach si vždy a znova uvedomujem, prečo milujem svoju prácu.

Pridaj komentár