Na internete sa nachádza množstvo materiálov ktoré prešli do tzv. public domain t.j. nevzťahujú sa už na nich autorské práva, alebo ich tvorca dal k dispozícii bez nároku na honorár. Potom sú tu materiály ktoré sa síce nedajú sťahovať, ale sú voľne prístupné. V tomto poste spomínam slovníky, streamingové služby, webstránky a databázy ktoré pri svojej práci používam. Možno sa vám niečo z toho bude hodiť. 🙂

Online slovníky

Jisho.org  japonsko – anglický slovník (aj kanji) s možnosťou grafického vyhľadávania znakov

Linguee.com  mnohojazyčný inteligentný prekladač

Japonský prekladač Weblio

Gramatický slovník projektu TANOS

Akebi japonsko – anglický slovník pre Android (mobilná aplikácia)

Shirabe jisho veľmi pekne spracovaný slovník pre Apple zariadenia (mobilná aplikácia)

Tangorin – webový anglicko – japonský slovník

Youtube

Paolo from Tokyo neuveriteľne milý a vtipný Paolo dokumentuje život Japoncov z rôznych miest aj profesií, vrátane toho svojho.

Dogen lingvista Dógen je zárukou inteligentného a štipľavého humoru, ktorý zabrnká na strunu hlavne tým z nás, ktorí s Japoncami máme už nejaké skúsenosti.

Knihy a učebnice

Encyklopédia od DK Publishing: Japan

Učebnica Marugoto (Japan Foundation)

Učebnica Genki

Správy a noviny

NHK news easy  správy TV stanice NHK v jednoduchej japončine s furiganou, obsahujú originálne audio stanice NHK

Archív čísel novín Japan Times od roku 1990 – 2000

NHK World Radio News

Videá, filmy

NHK World Japan on Demand  video, audio a TV programy  z produkcie televízie NHK a výber je naozaj fantastický.Je to niečo ako voľne prístupný japonský Netflix.

Projekt Hirogaru Nihongo projekt zameraný na propagáciu japonskej kultúry prostredníctvom krátkych videí zo života v Japonsku

 

Podcasty a audioknihy

Living Japan

Lafcadio Hearn, rôzne príbehy a rozprávky zo starého Japonska

Librivox   knižnica voľne prístupných audiokníh nahraných dobrovoľníkmi a Project Gutenberg je online knižnica s knihami v public domain – materiál v nich je v mnohých prípadoch identický a dá sa stiahnuť v rôznych formátoch.

Obrázky a grafika

Japonsko z vesmíru od NASA

Japonsko na Unsplash

Mapy

Mapy google možno trochu nezvyklý, ale skvelý prameň informácií. Okrem iného by som chcela upozorniť na možnosť virtuálnej prechádzky takmer kdekoľvek po Japonsku s pomocou Google street view.

Všetko možné

Internet Archive je nezisková online knižnica obsahujúca milióny obrázkov, kníh, softvérových programov, hudobných albumov a iných voľne prístupných materiálov. Niektoré materiály sú voľne stiahnuteľné, iné, ako napr. knižky a encyklopédie, si síce nemôžete stiahnuť, ale môžete si ich požičať a čítať online.