Na internete sa nachádza množstvo materiálov ktoré prešli do tzv. public domain t.j. nevzťahujú sa už na nich autorské práva, alebo ich tvorca dal k dispozícii bez nároku na honorár. Potom sú tu materiály ktoré sa síce nedajú sťahovať, ale sú voľne prístupné. V tomto poste spomínam slovníky, streamingové služby, webstránky a databázy ktoré pri svojej práci používam. Možno sa vám niečo z toho bude hodiť. 🙂
Online slovníky
Jisho.org japonsko – anglický slovník (aj kanji) s možnosťou grafického vyhľadávania znakov
Linguee.com mnohojazyčný inteligentný prekladač
japoncina.online japonsko – slovenský (!) slovník, gramatika a slovíčka
Gramatický slovník projektu TANOS
Akebi japonsko – anglický slovník pre Android (mobilná aplikácia)
Knihy a učebnice
Encyklopédia od DK Publishing: Japan
Učebnica Marugoto (Japan Foundation)
Správy a noviny
NHK news easy správy TV stanice NHK v jednoduchej japončine s furiganou, obsahujú originálne audio stanice NHK
Archív čísel novín Japan Times od roku 1990 – 2000
Videá, filmy
NHK World Japan on Demand video, audio a TV programy z produkcie televízie NHK a výber je naozaj fantastický.Je to niečo ako voľne prístupný japonský Netflix.
Podcasty a audioknihy
Lafcadio Hearn, rôzne príbehy a rozprávky zo starého Japonska
Librivox knižnica voľne prístupných audiokníh nahraných dobrovoľníkmi a Project Gutenberg je online knižnica s knihami v public domain – materiál v nich je v mnohých prípadoch identický a dá sa stiahnuť v rôznych formátoch.
Obrázky a grafika
Všetko možné
Internet Archive je nezisková online knižnica obsahujúca milióny obrázkov, kníh, softvérových programov, hudobných albumov a iných voľne prístupných materiálov. Niektoré materiály sú voľne stiahnuteľné, iné, ako napr. knižky a encyklopédie, si síce nemôžete stiahnuť, ale môžete si ich požičať a čítať online.